Trzy warianty dla szkoły

  • 20.11.2019, 15:23 (aktualizacja 20.11.2019, 15:44)
  • Redakcja
Trzy warianty dla szkoły
Wiceburmistrz Barcina Hubert Łukomski przedstawił 14 listopada rodzicom i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Mamliczu trzy warianty zmian, które władza uważa za konieczne do wprowadzenia w placówce. Rodzice są im przeciwni.

Jedna z propozycji zakładała całkowitą likwidację szkoły, druga - przekształcenie jej w filię, gdzie uczęszczałyby przedszkolaki i klasy I-III. Trzecia propozycja zakładała, aby szkoła stała się niepubliczną i prowadzona była przez stowarzyszenie. Te propozycje zostały poprzedzone prezentacją burmistrza Michała Pęziaka na temat trudnej sytuacji oświatowej. Kilkukrotnie podkreślał, że koszty w oświacie w 90%generują wynagrodzenia, a nie utrzymanie budynku. Przyznał, że oszczędności w Mamliczu polegałyby na zwolnieniu nauczycieli. Podkreślał, że w każdej szkole szukane będą oszczędności, ale Mamlicz nie ma racji bytu funkcjonowania w takiej strukturze jak dotychczas.
     Rodzice byli zbulwersowani tymi propozycjami. Dopytywali o konkretne wyliczenia dotyczące obecnych i planowanych kosztów funkcjonowania szkoły. Takich danych na spotkaniu nie otrzymali. Zarzucali burmistrzowi niegospodarność, sugerowali, aby oszczędności szukać w innych sektorach. Rodziców wsparli radni Witold Antosik i Agnieszka Sulecka. Słowa poparcia wyraził także sołtys Mamlicza Jakub Jurek. Ożywiona dyskusja na temat przyszłości szkoły, finansów i stresu, jaki przeżywać będą dzieci, które w czwartek klasie miałyby być rozdzielane i przenoszone do innych budynków trwała ponad dwie godziny. Władze wraz z rodzicami mają wrócić do rozmów.
     Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu propozycje zmian usłyszeli także nauczyciele i rodzice Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie, której według władz grozi dwuzmianowość. Tam jednak dostali zapewnienie, że jeśli zostanie przeprowadzona ankieta i rodzice opowiedzą się za tym, żeby szkoła funkcjonowała w dotychczasowej strukturze, to proponowana zmiana nie zostanie wprowadzona. W piątek, 15 listopada rozmowy w "jedynce" mają zostać wznowione.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe