O diecie i zdrowiu

  • 21.11.2019, 08:19
  • Redakcja
O diecie i zdrowiu
W poniedziałek (3 czerwca) żnińska biblioteka zorganizowała spotkanie promujące zdrowy styl życia i właściwe odżywianie się. Temat prelekcji były choroby dietozależne, a wygłosiła ją Anna Lisowska ze Studia Fit w Bydgoszczy.

O tym, że sposób odżywiania ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie, wie każdy; jednak na ogół nie zdajemy sobie sprawy, jak duży jest to wpływ i jak różne schorzenia i dolegliwości są skutkiem błędów żywieniowym i niezdrowych nawyków w tym względzie. Przykładem może być chroniczne zmęczenie, które obecnie dotyka niemałą część społeczeństwa, a którego przyczynę upatruje się na ogół w tempie życia, stresie i braku snu, przyczyna może być jednak inna - niedostateczne dostarczanie organizmowi substancji odżywczych w ciągu dnia, co nie pozwala na pełną nocną regenerację. 

     Anna Lisowska mówiła również m.in. o wszechobecnym w pożywieniu cukrze, którego nadmiar możemy spożywać nawet gdy w ogóle nie jemy słodyczy. Uzależnienie od cukru jest powszechne, pozbycie się tego problemu nie jest łatwe, ale zmieniając swoje nawyki - by móc liczyć na sukces - warto cukier zastąpić białkiem, które dobrze nasyca, i witaminami.

     Zmiany w diecie nie wyeliminują wszystkich chorób, na które cierpimy, są jednak remedium na pewne częste dolegliwości, takie jak np. zgaga, wiele problemów skórnych czy bólów głowy, a nawet migren. W przypadku niektórych chorób mogą natomiast znacząco zmniejszyć objawy czy ograniczyć dawki leków.

     Najprostsza do realizacji rada, by poprawić funkcjonowanie organizmu i samopoczucie, jakiej obecnym na spotkaniu udzieliła prelegentka, dotyczy spożycia wody. Otóż zapotrzebowanie na nią jest indywidualne, jednak przyjmuje się, że wynosi ok. 0,4 litra na 10 kilogramów masy ciała. Generalnie spożywamy jej za mało, a lepsze nawadnianie, może nie tak od razu w przypadku dużych niedoborów, ale znacząco poprawi i kondycję, i samopoczucie. 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe